SKUPINOVÉ LEKCE

KRUHOVÝ TRÉNINK

Byl, je a bude... Pro začátečníky i pokročilé.

Procvičení co nejvíce svalových partií a zlepšení celkové fyzické kondice umožňuje právě kruhový trénink. Pestrost a proměnlivost cviků zajišťuje mnoho tréninkových pomůcek - kondiční, zátěžové, balančí, extenzivní a mnohé další. Naučíte se využívat potenciál svého těla v pozicích, které jsou v souladu funkčním posilováním. U každého stanoviště jsou k dispozici schémata provedení cviků. Pokud právě začínate se cvičením, toto je správná volba.

Kruhový rénink má zpravidla 3-4 kola po 10-12 cviků s posilováním břišních svalů na konci nebo 16 cviků s cviky na břišní svaly během něj, přičemž každý týden se skladba cviků v tréninku mění.

Cvičební pomůcka původně vyvinuta v armádním prostředí. Upravil ji a registroval Rendy Hetrick již označované jako TRX (Total Body Rezistance Exercise). Závěsný systém jsou vlastně dva délkově nastavitelné popruhy se společným bodem zavěšení. Nespornou výhodou posilovací sady je jednoduchost, skladnost, minimální nárok na prostor, ale hlavně obrovská efektivita při cvičení.

Pozice, ve kterých se cvičí jsou, díky zavěšení v jediném bodu, nestabilní. Úhel, pod kterým se provádí daný cvik, nastavuje jeho náročnost. Vše pouze s využitím vlastního těla, žádná jiná zátěž. Začínáte v lehčích pozicích, postupně se vypracujete k náročnějším, zapojujete různé svalové partie, a vy tak získáváte lepší kondici i celkovou stabilitu těla. Výrazně více posilujete zejména oblast středu těla, tzv. CORE, oproti jiným typům cvičení. Závěsné systémy pomáhají člověku k vysněné postavě a vrcholové sportovce posouvají v hranicích výkonu.

Pamatujte, že pro úplné začátečníky cvičení není snadné, ale po pár lekcích si tuto pomůcku velice rychle osvojíte.

  

Pod pojmem TABATA si většina z nás představí těžkou dřinu.A ono je to pravda :)

Jedna z prvních studií vlivu intervalového tréninku na zvýšení maximální spotřeby kyslíku byla publikována již v roce 1996. Dr. Izumi Tabata se svým týmem podrobil skupinu dobrovolníků šestitýdennímu cvičebnímu programu. Každý trénink zahrnoval vysokointenzivní intrervalové zátěže. Princip střídání intervalu 20s intenzivní zátěže a 10s odpočinkem se těší popularitě dodnes. Mnohé další studie ukazují pozitivní vliv na celkovou fyzickou kondici. Ty si můžete souhrně přečíst například zde:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8897392/ 

Zpravidla se intervaly 20s/10s střídají 8x v jedné sérii. Celkově bývájí 4 série. Maximálně až 6 sérií.